מאצ'ה

抹茶

המפגש הראשון שלי עם הפלא הממכר והירוק (הידוע בכינויו מאצ'ה) לא התרחש ביפן, אלא בבית קפה קטן בבנגקוק. באחד מן הימים שניסיתי לעשות משהו מועיל עם עצמי גררתי את עצמי לבית הקפה הזה, שנראה כמו אי של שקט בין הרחובות הרועשים של בנגקוק. שם מצאתי לחמניית תה ירוק שתסמל את תחילת ההתמכרות של למאצ'ה שעדיין לא הסתיימה ולא ידוע אם תסתיים לעולם.

כפי שהחיים שלי מתנהלים בצורה קצת מוזרה כך קרה גם עם התמכרות המאצ'ה שלי. מבנגקוק נסעתי לבורמה, חזרתי לשנייה וחצי לבנגקוק ונסעתי ליפן. אולי בגלל השוק שכרוך בנחיתה בטוקיו ביליתי שבועיים שלמים ביפן בלי לנסות ולו פריט מאצ'ה אחד. רק כשחזרתי לבנגקוק ולבית הקפה הקטן התחלתי לפתח אובססיה למאפי המאצ'ה שלהם וביליתי את ימי בדגימת המאפים. ואז- אחרי שביליתי קצת בפיליפינים וקצת בטאיוון, חזרתי שוב ליפן, אז גיליתי את סדהרו אאוקי, ואת עולם המאצ'ה – חיי סטו ממסלולם. את שלוש השבועות הבאים שלי ביפן ביליתי בחיפוש אובססיבי אחרי כל מה שיש בו מאצ'ה- קרואסונים, מאפים, עוגות, עוגיות, שוקולד, גלידות, מקרונים, משקאות – וכמו עורב שרואה פריט מנצנץ מולו, כך קרה בכל פעם שראיתי משהו שמכיל בתוכו מאצ'ה. חמור מכך, אני חושבת שביליתי את השבועיים האחרונים של בטוקיו באכילת שני פרטי מזון בלבד: דברי מאצ'ה וראמן. נכנסתי ללופ ולא יכולתי לצאת ממנו (ולראיה- מצגת התמונות כאן, ממש מימינכם, אשר מדגימה בדיוק כמה מאצ'ה צרכתי באותה התקופה).

ואז- אחרי שבעה חודשים של טיול בדרום מזרח אסיה חזרתי לארץ והתחלתי לאפות. בהתחלה לא ידעתי בדיוק מה עושים עם האבקה הזאת, כמה שמים ממנה ולאילו טעמים היא מתחברת יותר ופחות. עם הזמן החמירה האובססיה שלי, במיוחד ובייחוד בשל הרצון העז שלי לנסות ולחקות אחד לאחד את קרואסון המאצ'ה של סדהרו אאוקי.

הנה כמה תשובות לשאלות נפוצות על מאצ'ה:

מה זה? 

המאצ'ה היא אבקה דקיקה העשויה מעלי תה ירוק מובחרים. טקס התה היפני המסורתי סובב סביב הכנת, הגשת ושתיית המאצ'ה. בעת המודרנית החלו לעשות שימוש במאצ'ה כנותנת טעם וצבע למגוון מאכלים שונים. למאצ'ה דרגות איכות שונות הנקבעות על פי מגוון קריטריונים, ומחירה לרוב גבוה בצורה משמעותית מסוגי תה אחרים. מלבד כל הפלאים הללו, מייחסים למאצ'ה מגוון רב של סגולות רפואיות- מהאצת תהליך חילוף החומרים ועד להורדת רמת הכולסטרול. פלא!

מה צריך לחפש כאשר קונים מאצ'ה?

דין מאצ'ה לאפייה איננו זהה לדין מאצ'ה לצורכי טקס תה. בהנחה שרבים מכם לא מתכוונים לבצע טקס תה יפני מלכותי אני לא מוצאת סיבה לקנות מאצה באיכות Ceremony. עם זאת, עם מנת שהמאפים יתהדרו בצבע בוהק ובטעם מאצ'ה מובהק כדאי לוודא כי למאצ'ה שלכם יש ריח מובחן של של מאצ'ה ושצבעה לא ירוק דהוי אלא ירוק בוהק. כל אלה ישפיעו מאוד על התוצאה הסופית.

שימו לב לצבע ולריח

מה מכינים עם זה?

עוגות, עוגיות, בראוניז, קרואסונים, אקלרים, מקרונים, גלידות, משקאות, אוזני המן, קואין אמאן, דונאטס. הבנתם את הקטע.

עוגת שיש מאצ'ה ופטל עם זיגוג יוגורט ופטל מיובש בהקפאה

כמה שמים?

תלוי במתכון. ככלל- לא מעט מדי ולא יותר מדי. השאיפה היא למצוא את האיזור הנכון בין הרכיבים האחרים במתכון לכמות המאצ'ה כך שטעמה של המאצ'ה יורגש אך לא ישתלט.

אפשר להשתמש באפייה באבקת מאצ'ה להכנה מהירה במקום אבקת מאצ'ה רגילה?

לא. ניתן למצוא ברחבי האינטרנט אבקות מאצ'ה עם סוכר מוסף ומגוון חומרים אחרים. אבקות אלה אינן מתאימות לאפייה.

כתיבת תגובה